POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

KNM U18: Relacja z meczu ze Szwajcarią25.04.2023

W dniu 15 kwietnia 2023 r reprezentacja Polski U18 w Rugby XV rozegrała mecz eliminacyjny do Mistrzostw Europy 2023 z Szwajcarią. Mecz odbył się na stadionie Juvenii Kraków na Błoniach.

Młodzi reprezentanci Polski nie sprostali swoim helweckim rówieśnikom przegrywając mecz 15:27 (0:8) i tym samym nie zakwalifikowali się do turnieju finałowego Mistrzostw Europy U18, który odbędzie się na jesieni 2023 r. Początek meczu to wyrównana gra obu drużyn. W 13 minucie po błędzie przeciwnika sędzia przyznaje nam karnego w okolicach 22 metra prawie na wprost słupów. Zgłoszona próba kopa na słupy okazuje się niecelna - ucieka szansa dobrego otwarcia meczu. Niewykorzystana sytuacja mści się w 22 minucie, kiedy to po młynie dyktowanym dla Szwajcarii na 5 metrze od naszego pola punktowego popełniamy błąd w obronie po stronie zamkniętej i wiązacz drużyny Szwajcarii melduje się na polu punktowym. W pierwszej połowie przeciwnicy dokładają jeszcze 3 punkty z karnego po budzącym zastrzeżenia przewinieniu naszego rwacza. Druga połowa rozpoczęła się od mocnego uderzenia Polaków, zmuszającego przeciwnika do popełnienia błędu w obronie, sędzia dyktuje karnego, który zamieniony został na 3 punkty przez Bartłomieja Pietrzaka. Szybka odpowiedź Szwajcarów po wygranym aucie i wykorzystaniu całej szerokości boiska skrzydłowy drużyny przeciwnej przykłada punkty. Ambitnie grający Polacy prowadząc grę na polu 22 metrów przeciwnika zdobywają karnego po błędzie przeciwnika w strefie ruck-a, żółta kartka dla Szwajcara, karny zamieniony na młyn, a młyn na przyłożenie - punkty po młynie zdobywa nasz skrzydłowy Artur Polgun. Podwyższenie Bartłomieja Pietrzaka udane - wynik meczu w 54 minucie 13:10 dla Helwetów. Niestety nie udaje się nam grając w przewadze 1 zawodnika zmniejszyć strat do przeciwników. Popełniamy błąd w obronie i zostajemy ukarani żółtą kartką co wykorzystują bezwzględnie Szwajcarzy zdobywając 2 przyłożenia. Na otarcie łez zmniejszamy różnicę punktową po mocnym wejściu Tomasza Tkaczuka.

Na naszą porażkę miały wpływ następujące czynniki:
•    słabo funkcjonująca formacja autowa, gdzie niedokładny wrzut nie pozwoli nam wykorzystać naszych atutów jak maul autowy
•    brak wsparcia w akcjach ofensywnych co miało wpływ na kontynuacje i płynność gry
•    gra nogą, a przede wszystkim skuteczne zamknięcia kopów
•    zbyt duża liczba szarż negatywnych w wykonaniu naszych zawodników
•    zbyt mała ilość szarż podwójnych

W stosunku do Szwajcarów byliśmy drużyną mniej zwinną i z mniejszymi umiejętnościami indywidualnymi gry w rugby. Na pewno ma na to wpływ mała liczba rozegranych meczów, a co za tym idzie mniejsze doświadczenie boiskowe.

Pomimo porażki zawodnicy zagrali ambitnie i z zaangażowaniem zostawiając na boisku dużo zdrowia. Potrafili utrzymywać się długo przy piłce nie popełniając błędu. Skuteczność szarży to 78%, dyscyplina w obronie - 4 karne popełnione przez naszych zawodników. Byliśmy aktywni w ruck-ach przeciwnika - counter ruck 85%. Odzyskaliśmy 13 piłek przeciwnika.

Najbliższe plany konsultacji szkoleniowych reprezentacji Polski U18 zostaną omówione na początku maja br.

Chciałbym podziękować zawodnikom za dyscyplinę i zaangażowanie na konsultacjach szkoleniowych oraz sztabowi trenerskiemu za wkład ciężkiej pracy jaką wykonali podczas zajęć z młodzieżą.